Diament to rzadki minerał wyróżniający się wyjątkową twardością. Jego syntetyczny odpowiednik jest równie wytrzymały, dlatego też znajduje zastosowanie przy produkcji materiałów ściernych, jak również narzędzi z segmentami diamentowymi. Co trzeba wiedzieć na ich temat? W jakich warunkach korzysta się z techniki diamentowej? Zapraszamy do lektury tekstu dostarczającego odpowiedzi na te pytania.

 

Czym jest technika diamentowa?

Technika diamentowa polega na wykorzystaniu narzędzi, na które naniesiono drobinki diamentowe. Na tarczach, wiertłach, ściernicach i piłach umieszczane są elementy wykonane z ziaren syntetycznych diamentów wzbogaconych o metalowy pył. Metaliczna osnowa pełni rolę spoiwa. Zastosowanie tej metody jest bardziej kosztowne od nanoszenia diamentów bezpośrednio na narzędziach. Pozwala jednak uzyskać znacznie lepsze rezultaty, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku profesjonalnych, wysokoobrotowych narzędzi. Rodzaj ziaren diamentu, jak i samo spoiwo (pył metalowy) można dopasować do warunków pracy. Właściwe rozmieszczenie syntetycznych diamentów (odpowiednia ich koncentracja) pozwala je optymalnie wykorzystać. Cząstki muszą jak najdłużej utrzymywać na narzędziach, ale jednocześnie zużyte ziarna diamentu powinny możliwie łatwo się odłączyć, aby odsłonić kolejne cząstki.

Technika diamentowa. Możliwości i zalety zastosowania

Narzędzia bazujące na segmentach diamentowych wykorzystywane głównie do cięcia oraz wiercenia w betonie, służą także do obróbki innych narzędzi. Znajdują ponadto zastosowanie przy frezowaniu innych twardych powierzchni. Ponadto, korzysta się z nich w pracach związanych z prowadzeniem instalacji elektrycznych, jak również sanitarnych. Narzędzia diamentowe są również wykorzystywane do powiększania otworów drzwiowych lub okiennych, cięcia belek, posadzek oraz stropów. Technika diamentowa gwarantuje precyzyjną pracę o wysokiej wydajności. Na korzyść tej techniki przemawia także cięcie pozbawione pyłu, przy jednoczesnym ograniczeniu drgań i niższym poziomie hałasu.

 
ATN Technika Diamentowa
TADEUSZ NALEPA

Tarnogórska 226  44-105 Gliwice
woj. Śląskie

E-mail: atn@atn.biz.pl

Telefony:
• biuro: 32 238 81 24
• przedstawiciel handlowy:
- Paweł Osiński, tel. 505 144 259
- Krystyna Osińska, tel. 518 958 965
• magazyn, sklep: 501 516 232
• usługi cięcia,wiercenia oraz regeneracja narzędzi diamentowych: 505 020 780
logo footer