Beton to twarde i solidne tworzywo. Niekiedy jednak trzeba je odpowiednio przyciąć – na przykład, gdy należy dopasować odpowiedni blok betonu do budowanej konstrukcji. Nie jest to zadanie proste, a do jego wykonania trzeba użyć specjalnych narzędzi. Prace takie najlepiej także powierzyć wykwalifikowanym fachowcom. Jak wykonuje się cięcie betonu? Oto najważniejsze informacje na ten temat.

 

Cięcie betonu – jakich elementów dotyczy?

Pierwszym i bardzo słusznym skojarzeniem z tą formą obróbki są bloki betonowe, które służą do budowy domów. Tylko dzięki cięciu można nadać im pożądaną wielkość oraz kształt. Beton tnie się także, jeżeli ma być użyty jako budulec balkonów. Obrabiane w ten sposób są również posadzki oraz stropy. Dużym wyzywaniem jest natomiast beton zbrojony. Wydawać by się mogło, że wzmocniony o siatki i pręty jest niemożliwy do naruszenia. Jednak i w tym przypadku wykorzystanie odpowiednich narzędzi i technik pozwala na jego cięcie. Jest to zadanie dosyć trudne, dlatego jego wykonaniem muszą zająć się osoby, które mają duże doświadczenie w obsłudze sprzętów budowlanych.

W jaki sposób tnie się beton?

Tak samo jak trwałym materiałem jest beton, tak samo wytrzymałe muszą być urządzenia dedykowane do jego cięcia. W związku z tym wykorzystuje się w tym celu piły, które mają zamontowane tarcze diamentowe. Ich powierzchnia jest pokryta warstwą drobinek z syntetycznych diamentów. Dzięki temu umożliwiają one sprawne przecięcie nie tylko elementów betonowych, ale także wykonanych z innych, twardych kamieni. Beton przy ich pomocy można ciąć na dwa sposoby.

Pierwszą z nich jest metoda cięcia na sucho. Niestety, decydując się na ten sposób, należy liczyć się z dużą ilością pyłu. Natomiast cięcie betonu na mokro likwiduje ten problem. Woda nie tylko eliminuje pył, ale także schładza samą tarczę, dzięki czemu całe urządzenie pracuje wydajniej.

W zależności od rodzaju betonu dobiera się do jego cięcia specjalne tarcze. Tarcze ciągłe i segmentowe ze szczelinami są odpowiednie dla betonu architektonicznego, lekkiego. Uniwersalne zastosowanie mają tarcze segmentowe bez szczelin.

 
ATN Technika Diamentowa
TADEUSZ NALEPA

Tokarska 88, 44-151 Gliwice
woj. Śląskie

E-mail: atn@atn.biz.pl

Telefony:
• biuro: 32 238 81 24
• przedstawiciel handlowy:
- Paweł Osiński, tel. 505 144 259
- Krystyna Osińska, tel. 518 958 965
• magazyn, sklep: 501 516 232
• usługi cięcia,wiercenia oraz regeneracja narzędzi diamentowych: 505 020 780
logo footer