Narzędzia diamentowe, tak jak wszystkie inne przyrządy do cięcia, szlifowania i wiercenia, z czasem ulegają zużyciu. Mimo ogromnej wytrzymałości je także dotyka proces intensywnej eksploatacji. Zakup nowych narzędzi to niemały wydatek. Dlatego tak korzystnym rozwiązaniem jest ich regeneracja. Czym jest regeneracja narzędzi diamentowych? Wyjaśniamy.

Regeneracja narzędzi diamentowych – co to takiego?

Regeneracja ta polega na naostrzeniu lub wymianie zużytych segmentów diamentowych na nowe, tak aby nadal mogły pracować z bardzo twardymi tworzywami: betonem, kamieniem, asfaltem, żelbetem czy kostką brukową. Zabiegowi temu mogą być poddane piły, wiertła, frezy czy tarcze szlifierskie. Dzięki jego wykonaniu zostaje znacznie poprawiona ich wydajność, która mogła uleć zmniejszeniu poprzez naturalne zużycie. Do regeneracji narzędzi diamentowych wykorzystywane są bardzo zaawansowane sprzęty. Należą do nich na przykład obrabiarki, specjalne przyrządy spawalnicze i zgrzewarki indukcyjne.

Jak wygląda regeneracja narzędzi diamentowych?

Narzędzie, które ma zostać poddane regeneracji, musi być dokładnie oczyszczone. W dalszej kolejności następuje usunięcie wymagającego wymiany segmentu diamentowego. Wtedy też rozpoczyna się kluczowy moment w procesie regeneracji. Na powierzchnię narzędzia zostaje zamontowany – poprzez zgrzewanie, spawanie lub lutowanie – nowy segment diamentowy. Zabieg ten musi być przeprowadzony niezwykle precyzyjnie. Gwarantuje to, że narzędzie będzie mogło pracować pod dużym naciskiem, czyli ciąć i wiercić twarde tworzywa.

Regenerację narzędzi diamentowych można także wykonać poprzez ich ostrzenie. Wykorzystuje się do tego rodzaj obróbki zwanej elektroerozją. Element z segmentem diamentowym zostaje pozbawiony zanieczyszczeń na przykład za pomocą myjki ultradźwiękowej. Następnie ostrzy się go przy pomocy przystosowanej do tego obrabiarki. Końcowym etapem jest ponowne zamontowanie elementu z segmentem, czego prawidłowość sprawdza się za pomocą klucza dynamometrycznego. Kontroluje się także odpowiednie wyważenie i stabilność pracy narzędzia.

 
ATN Technika Diamentowa
TADEUSZ NALEPA

Tokarska 88, 44-151 Gliwice
woj. Śląskie

E-mail: atn@atn.biz.pl

Telefony:
• biuro: 32 238 81 24
• przedstawiciel handlowy:
- Paweł Osiński, tel. 505 144 259
- Krystyna Osińska, tel. 518 958 965
• magazyn, sklep: 501 516 232
• usługi cięcia,wiercenia oraz regeneracja narzędzi diamentowych: 505 020 780
logo footer